XI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ KU CZCI KS.KANONIKA JÓZEFA CISOWSKIEGODnia 15 marca 2015 roku rozegrano w Wierzchucinie po raz XI piłkarski turniej o Puchar Proboszcza Parafii Białogóra i Wierzchucino.

Turniej poświęcony jest zmarłemu 1 października 2004 r. ks. Józefowi Cisowskiemu, wieloletniemu proboszczowi parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wierzchucinie. W tym roku rozegrano turniej w dwóch kategoriach wiekowych. W młodszej grupie do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny, a w starszej wystartowało 7 drużyn. W całym turnieju wzięło udział 120 zawodników. Rozegrano siedemnaście meczów w których zawodnicy mogli prezentować swoje umiejętności. Otwarcia turnieju dokonali przybyli księża: ks. Tomasz Juchniewicz, ks. Andrzej Szopiński, który prowadziła rekolekcje wielkopostne w naszej parafii oraz ks. Tadeusz Knut. Przed pierwszym gwizdkiem sylwetkę ks. Józefa przybliżył zgromadzonym drużynom ks. Juchniewicz, powiedział, że ks. Józef będzie żywy dopóki pamięć o nim nie zaniknie. Przybyli księża życzyli wszystkim zawodnikom sportowej rywalizacji w duchu fair play.

W grupie młodszej kolejność miejsc na koniec zawodów przedstawia się następująco:

1. Sławoszyno
2. Dreame Team
3. FC Palniki
4. Barca

Natomiast w grupie starszej drugi raz z rzędu wygrała drużyna o oryginalnej nazwie Sami Swoi. Występująca w następującym składzie: Krzysztof Laddach, Patryk Laddach, Olaf Radziejewski, Grzegorz Szczodrowski, Mateusz Gil, Dawid Mierzejewski, Marcin Tworke i Tomasz Wrzeszczyński . Przypomnijmy, że drużyna, której uda się wygrać trzy turnieje z rzędu otrzymuje Puchar na własność . Od początku turnieju czyli od marca 2005 roku jeszcze żadna drużyna tego nie dokonała. Może uda się za rok tego dokonać drużynie Samych swoich czego życzymy im z całego serca. Ostatecznie drużyny zajęły miejsca w następującej kolejności:

1. Sami Swoi
2. Blaugrana
3. Konfesjonał Żarnowiec
4. Ekipa na medal
5. Piwosze
6. Lubkowo
7. Wicher 2000

Podczas całego turnieju panowała miła i sportowa atmosfera. Na zakończenie proboszcz miejscowej parafii ks. Tadeusz Knut podziękował wszystkim zespołom za udział w turnieju. Podkreślił, iż można wspominać ks. Józefa w różny sposób i cieszy się, że jednym ze sposobów jest ten piłkarski turniej.

Na zakończenie wszystkim zespołom wręczył nagrody rzeczowe oraz zwycięskiej drużynie puchar.

Zapraszamy za rok !!!

Bartosz Pipka* * * * *Rekolekcje Wielkopostne 2015
W dniach 15-18 marca 2015 r. w naszej parafii odbyły się rekolekcję wielkopostne.

Ksiądz rekolekcjonista Andrzej Szopiński przez 4 dni skupiał wszystkie myśli na sferze duchowej naszego życia. Po cóż nam piękna skorupa naszego ciała gdy wewnętrznie będziemy nietrakcyjni dla Boga i bliźnich. Nie powinniśmy być w wierze byle-jacy zawsze dawajmy z siebie 100.

Nic nie niszczy naszej duszy tak jak grzech. Powinniśmy uważać na grzechy zapomniane czy zlekceważone gdyż mogą być dla nas szczególnie niebezpieczne. Potrafią bowiem działać jak bomby z opóźnionym zapłonem. Przez długi czas, a nawet lata czekać w hibernacji by dać o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie.

Dlatego tak ważny w naszym życiu jest Rachunek sumienia i Szczera spowiedź, która odbyła się trzeciego dnia rekolekcji. Cała parafia mogła przygotować swoje serca na okres Wielkiejnocy korzystając z sakramentu pokuty i przez spowiedź, pojednać się z Bogiem.

Za odbyte rekolekcje, każdy który był w stanie łaski uświęcającej, odmówił Ojcze nasz, Zdrowaś Mario, Wierzę w Boga i jedną dowolną modlitwę w intencji Ojca Świętego mógł uzyskać odpust zupełny za swoją bądź inną duszę w czyśćcu cierpiącą.

Ksiądz Andrzej Szopiński przywiózł ze sobą także książki swojego autorstwa, które można było zakupić.

Serdeczne Bóg zapłać księdzu za rekolekcje.

* * * * *


Sakrament bierzmowania 2015

Dnia 26 marca 2015 roku do naszej parafii zawitał Ks. Biskup Diecezjalny dr Ryszard Kasyna udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej przygotowanym kandydatom z Wierzchucina i okolic. Bierzmowanie jest to sakrament, w którym Duch Święty udziela się człowiekowi ochrzczonemu jako Dar.

Pamiątką bierzmowania były krzyże które są świętym znakiem odkupienia (Kol l, 20) i wiary świętej (l Kor 1,17). Są pieczęcią, którą nosi na sobie każdy, kto służy Bogu (Ap 7,4).
Zaś kreślenie znaku krzyża na czole bierzmowanego oznacza, że ma on prawo i obowiązek wyznawania swojej świętej wiary, która jest jego chlubą i nie powinien się jej wstydzić lecz odważnie ją wyznawać i bronić jej. Naznaczenie krzyżem zobowiązuje bierzmowanego do pewnej osobistej dyscypliny, polegającej na prowadzeniu swojego życia zgodnie z wymogami Ewangelii.


* * * * *


Zmartwychwstał Pan nasz Alleluja!

Po 40 dniach postu i smutku przyszedł czas na Wielki Dzień wesela i radości, w którym Jezus Chrystus zwyciężył śmierć. Zmartwychwstał lecz nie powinniśmy zapominać, o tym że umarł na krzyżu za nasze grzechy poświęcił się byśmy mogli żyć dalej wspominając jak wiele uczynił. Przed popełnieniem następnego grzechu zastanówmy się czy naprawdę warto.

W naszej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na zakończenie Triduum Paschalnego w Niedziele rano odbyła się uroczysta Msza Rezurekcyjna z procesją. Mimo niepogody parafianie licznie stawili się i oznajmili całemu światu, że Pan Nasz Jezus Chrystus Zmartwychwstał.
Przewodnik po Triduum Paschalnym napisany przez Andrzeja Macura.


* * * * *


PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ I DO ZABAWY
18-19.04.2015Dnia 18-19 kwietnia 2015 r. młodzież KSM O/Wierzchucino oraz parafianie z Wierzchucina i Białogóry wspólnie z paniami katechetkami Beatą Jank i Renatą Goyke pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze oraz do Bł. Karoliny w Zabawie.

W grupie 51. pielgrzymów byli laureaci konkursu o bł. Karolinie. Główną nagrodą był wyjazd na pielgrzymkę do Zabawy. Bilet sponsorowany przez pana Leona Białk z Wierzchucina wręczył Karolinie Goyke z Białogóry ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna w czasie wizytacji kanonicznej 26 marca br. Młodzież KSM-u w konkursie zajęła II i III miejsce(Małgorzata Jaffke i Wiktoria Klawikowska). W pierwszy dzień pielgrzymki w sobotę odwiedziliśmy Jasną Górę. Tam uczestniczyliśmy we Mszy św. o godz. 16.45, której przewodniczył ks. Bp Antoni Długosz. Na drugi dzień wcześnie rano wyjechaliśmy do Zabawy. O godz. 9.00 odwiedziliśmy dom rodzinny bł. Karoliny w Wał Rudzie oraz odprawiliśmy drogę krzyżową idąc przez las szlakiem męczeńskiej śmierci Bł. Karoliny -obrończyni godności kobiety i cnoty czystości. Młodzież czytała rozważania.

O godz. 10.30 uczestniczyliśmy we Mszy św. w sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie, której przewodniczył ks. Tadeusz Knut. W tym kościele 18 maja 1914 r. Karolina przyjęła sakrament bierzmowania. Sarkofag z jej doczesnymi szczątkami został umieszczony pod menzą ołtarza głównego. Ucałowaliśmy relikwie bł. Karoliny oraz położyliśmy swoje różańce na jej sarkofagu by wypraszała nam potrzebne łaski . Na pamiątkę pielgrzymowania otrzymaliśmy od kustosza sanktuarium Ks. Zbigniewa Szostak, jubileuszowy krzyż przygotowany z okazji 100 lecia męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, w którym umieszczona została ziemia z miejsca męczeństwa oraz kawałek gałązki z gruszy bł. Karoliny, pod którą uczyła dzieci i młodzież katechizmu. Na belce poziomej miedzy ramionami Chrystusa widnieje napis MIŁOŚĆ NA ŚMIERĆ NIE UMIERA.

Pielgrzymka została zorganizowana w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Niech bł. Karolina Kózkówna, wzór prawdziwej pobożności i czystości wstawia się w intencji naszej młodzieży. Bóg zapłać Caritasowi gimnazjalnemu z Wierzchucina oraz parafianom za dofinansowanie wyjazdu naszej młodzieży do bł. Karoliny.

Ks.Tadeusz Knut

Publikacja także na stronie KSM Diecezji Pelplińskiej. Bóg zapłać za udostępnienie informacji . Wiecej...

* * * * *


"DĄB JÓZEF"

Miesiąc maj jest miesiącem, który ofiarujemy w szczególny sposób Matce Bożej. W tych dniach staramy się by nasze modlitwy były ukierunkowane do Marii. Najważniejszą z nich jest Litanie Loretańskie. Nazywana jest także litanią do Najświętszej Maryi Panny.

Przymiotnik loretańska w nazwie Litanii pochodzi od włoskiego miasta Loreto, gdzie w bazylice, zgodnie z podaniami, znajduje się domek Matki Bożej. Litania do Najświętszej Maryi Panny była tam szczególnie propagowana i odmawiana. Nie narodziła się jednak w Loreto. Źródła podają, że powstała już w XII wieku we Francji, lecz pierwsza wersja nie zachowała się. Pośród licznych schematów litanii maryjnych utrwalił się właśnie ten, który był używany od pierwszej połowy XVI wieku w Loreto. Stąd nazwa litania loretańska. W 1581 roku papież Sykstus V nadał za jej odmawianie przywilej odpustu.

W Litanii w ciągu wieków pojawiały się nowe wezwania. Z powodu mnożących się wezwań papież Klemens VIII wydał w 1601 roku dekret, który mówił o konieczności zatwierdzenia litanii przez Stolicę Apostolską w Rzymie.

Z czasem Kościół wprowadzał nowe tytuły: w 1675 "Królowo Różańca Świętego, w 1846 Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta, w 1903 Matko Dobrej Rady. W1906 roku w Kościele Katolickim Mariawitów zostały wprowadzone dwa wezwania Matko Nieustającej Pomocy i Królowo Mariawitów. Po zatwierdzeniu liturgicznego święta NMP Królowej Polski 3 maja, 12 października 1923 roku dołączono do litanii tytuł Królowo Polskiej Korony, który po drugiej wojnie światowej zmieniono na:Królowo Polski. W 2014 Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła na wprowadzenie w Polsce wezwania: Matko Miłosierdzia.

Kościół rzymskokatolicki wprowadził tytuły: Królowo Pokoju w 1917 roku, Królowo Wniebowzięta w 1950, Matko Kościoła w 1980 roku, oraz Królowo Rodzin w 1995.Parafianie z Wierzchucina, Brzyna i Prusiewa spotkali się 10.05.2015r. o godz 15:00 pod Pomnikiem Przyrody Dębem Józef nazwanym, ku pamięci proboszcza ks. kan. Józefa Cisowskiego. Pod drzewem znajduje się kamień z tabliczką upamiętniającą wydarzenie, oraz mała kapliczka o którą dbają mieszkańcy pobliskich miejscowości.

Tego niedzielnego dnia odbyło się w tym miejscu Nabożeństwo Majowe. Pomodliliśmy się wspólnie o łaskę i wstawiennictwo Matki Boskiej i wszystkich świętych, oraz za byłego proboszcza ks. Józefa Cisowskiego. Litanię poprowadziła Julia Struk.

Niech nasza wiara będzie tak mocna i silna jak to ponad 200 letnie drzewo.

* * * * *
Pierwsza Komunia Święta 2015r.

W naszej parafii dnia 17 maja 2015 roku do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z klas 3. Msza Święta odbyła się o godz. 10:00.  

 Po rocznym przygotowaniu, zdaniu egzaminów oraz Szczerej Spowiedzi nadszedł dla nich wielki dzień. Po raz pierwszy przyjęły Pana naszego Jezusa Chrystusa do swych serc, a dusze ich jaśniały jak nigdy dotąd. Po mszy dzieci zabrały ze sobą chleby, którym po powrocie do domów przełamały się z rodziną i zaproszonymi gośćmi. 

Następnie do poniedziałku zaczął się dla nich biały tydzień czyli oktawa komunijna. Dzieci noszą przez ten czas białe szaty, na znak zjednoczenia z Chrystusem. Oktawa komunijna ma na celu wyciszyć dzieci. Wspomóc w pełni doznania towarzyszące przyjęciu Jezusa Chrystusa do serca, oraz pokazać świadome uczestniczenie w Mszy Świętej. W ten czas dzieci zapraszały do wspólnego uczestnictwa: rodziców, chrzestnych, dziadków, rodzeństwo, oraz najbliższych. Zachęcając rodzinę do wspólnego radowania się w Chrystusie.Wszystkiego dobrego drogie dzieci, umacniajcie się zdrowo w wierze.

* * * * *


 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi ChrystusaPo 60 dniach, licząc od Wielkiej Nocy świętujemy dzień Bożego Ciała. Dzień ten ma nam przypominać o realnej obecności Chrystusa w Eucharystii. W liturgii wspominaliśmy Ostatnią Wieczerzę, czyli pierwsze Przemienienie, w którym to Pan Nasz Jezus Chrystus wraz z apostołami zasiedli do paschy.

Gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dał im mówiąc: Bierzcie, to jest Ciało moje. Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana.(Słowa Ewangelii według świętego Marka). Tak oto doszło do pierwszego przeistoczenia, którego my do dziś dnia jesteśmy świadkami na każdej Mszy Świętej. 

Cała nasza parafia zebrała się w kościele na godz. 10:00. By tak jak kiedyś połamać się chlebem z innymi, przyjąć Ciało Jezusa Chrystusa, a następnie wyruszyć w procesje do czterech ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców Wierzchucina.  Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Niesiono podczas nich krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce. W uroczystym pochodzie ze śpiewem uczestniczyło duchowieństwo, cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne, szkoły i rzesze wiernych. Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 r. biskup Nanker. Już w XIV w. procesje odbywały się w Płocku. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w naszym kraju był poznański kościół Bożego Ciała.

Czytaj więcej na opoka.org.pl* * * * *


Z Dziećmi I Komunijnymi
po śladach Bp Konstantyna Dominika

Dnia 20 maja 2015 r.dzieci I Komunijne z Wierzchucina(41) oraz Białogóry(4) wraz z Beatą Jank katechetką, paniami nauczycielkami oraz ks.proboszczem Tadeuszem Knut pojechały na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego morza w Swarzewie. Ks.proboszcz odprawił Mszę św. z podziękowaniem za Dar Eucharystii dzieci I Komunijnych oraz modlił się o rychłą beatyfikację Ks.Bpa Konstantyna Dominika pochodzącego z parafii swarzewskiej.

Bp Dominik urodził się w Gnieżdżewie 7 listopada 1870 r., ochrzczony w Swarzewie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 marca 1897 r. w Katedrze Pelplińskiej, a w trzy dni później w Kościele Parafialnym w Swarzewie odprawił mszę prymicyjną. Pracował jako wikariusz w Gdańsku Oruni. Nastepnie (1898 r.) w Chełmnie, jako kapelan Klasztoru i Szpi­tala Sióstr Miłosierdzia oraz jako prefekt nowo powołanego Collegium Albertinum - najlepszego wkrótce gim­nazjum na Pomorzu. Stamtąd wrócił do Pelplina (1911 r.), gdzie biskup Augustyn Rosentreter powierzył mu stanowisko wice-rektora, a następnie rektora Seminarium Duchownego. Alumni uważali go za swego przyjaciela. 20 stycznia 1928 r. Pius XI mianował kanonika Konstantyna Dominika biskupem tytularnym i sufraganem Diecezji Chełmiń­skiej. 8 września 1937 r. wraz z ordynariuszem ks. biskupem Stanisławom Okoniewskim koronował statuetkę Matki Boskiej Królowej Pol­skiego Morza.

Gdy wybuchła II wojna światowa okupanci uwięzili go w Gdańsku. Dzięki internowaniu uniknął okrutnego losu, jaki spotkał księ­ży pelplińskich zamordowanych 20 października 1939 r. przez komando gestapowca Gustawa Hogenfelda, bezskutecznie po­szukującego Biblii Gutenberga, którą zdążono wywieźć przez Rumunię i Francję do Kanady. Biskup Konstantyn Dominik umarł 7 marca 1942 r. w Gdań­sku. Tam też był pochowany, na cmentarzu w Oruni. Po wojnie zgodnie z jego wolą szczątki biskupa złożono (1949 r.) na cmen­tarzu w Pelplinie. Wszyscy w swoich wspomnieniach o nim podkreślają świętość postaci biskupa Dominika.
Zob. http://www.parafiaswarzewo.pl

Warto zaznaczyć, że przed cudowną figurą Matki Bożej Swarzewskiej 1 czerwca 1987 r. modlił się św.Jan Paweł II spotykając się z ludźmi morza w Gdyni.
Oto słowa modlitwy Ojca Świętego:

O matko Najświętsza
Córo wody i ziemi
Módl się za nami
Za nas z woli naszej
Wiecznych tułaczy.
O Cudowna Żeglarko Swarzewska
Módl się za tych na morzach
Którzy chociaż daleko
Są blisko Ciebie.
Módl się za marynarzy
Spalonych słońcem tropików.
Błogosław rybakom oraczom morza
Mrożonym lodami północy.
Oni zawsze wierni Tobie o Matko
Amen.


Matko Boża Swarzewska-Królowo Polskiego morza, św. Janie Pawle II oraz Sługo Boży Biskupie Dominiku módlcie się na nami i dziećmi I komunijnymi, aby żeglując po morzach życia doczesnego dopłynęły do portu zbawienia.

Ks.Tadeusz Knut

* * * * *


Spotkanie formacyjno-rekreacyjne Eucharystycznego Ruchu Młodych.

5 Czerwca 2015 miało miejsce spotkanie formacyjno-rekreacyjne Eucharystycznego Ruchu Młodych.
Dziękujemy ERM-owi oraz pani Beacie Jank i pani Reni Goyke za opiekę nad tą wspólnotą czcicieli Chrystusa Eucharystycznego.
Wspólnota istnieje juz 11 lat.

Króluj nam Chryste! Bądź Trzynastym Apostołem.* * * * *


Konferencja metodyczna katechetów dekanatu gniewińskiego

Dnia 12 czerwca 2015 w Wierzchucinie w dniu odpustu parafialnego ku czci Serca Pana Jezusa odbyła się konferencja metodyczna katechetów dekanatu gniewińskiego. Mszy św. na godz. 10:00 koncelebrowanej przewodniczył ks. dziekan Marian Miotk, homilię wygłosił ks. Dyrektor Ekonomiczny WSD w Pelplinie ks. kan. Tomasz Patoka.

Kaznodzieja skierował także słowo do katechetów zaznaczając, że Jako wspólnota katechetyczna jesteśmy szczególnie zobowiązani do tego, aby patrząc na serce Jezusa, pracować nad naszymi ludzkimi sercami jako nauczyciele, wychowawcy, katecheci. Mamy to zadanie, by ludzkie serca przygotowywać na spotkanie z Bogiem. Przygotowywać na spotkanie z drugim człowiekiem . Żadne programy , żadne kampanie żadne inne strategie nie pomogą w ulepszaniu świata , jeżeli nie zmieni się serce człowieka , jeżeli nie przygotuje się serce człowieka. Tak jak do jakiegoś brudnego naczynia nie nalewamy wody , musimy je najpierw umyć i przygotować tak samo serce człowieka nie może być wypełnione Bożą łaską , czy Bożym Ciałem, jeśli jest nie przygotowane, jeżeli jest brudne- nie jest w stanie Boga przyjąć. Praca wychowawcza, katechetyczna jest właśnie takim przygotowywaniem ludzkich serc, jest przełamywaniem czasu wszelkiego kryzysu, by ludzkie serca były jak najlepiej przygotowane na spotkanie z Bogiem i do relacji z drugim człowiekiem.

Po mszy św. ciąg dalszy konferencji odbył się w szkole podstawowej. Wykład wygłosił na temat: Wskazania dla katechezy w świetle Apostolstwa Chorych Ks. Wiesław Badaszek z Kostkowa oraz emerytowany nauczyciel z Wierzchucina p. Edmund Ziemann, który przedstawił postać wieloletniego nauczyciela w Wierzchucinie Carla Gustawa Wolskego. Konferencję zakończono wspólną modlitwą św. Jana Pawła II w intencji rodzin, którą odmówił ks. Sebastian Wydrowski z Gniewina.

Przekazano także pozdrowienia od ks. Jana Doppke Diecezjalnego Dyrektora Wydziału Katechetycznego życząc wszystkim katechetom błogosławionych wakacji.

Składamy serdeczne podziękowanie pani dyrektor Elżbiecie Pahnke za możliwość spotkania w szkole oraz paniom katechetkom Beacie Jank i Renacie Goyke za przygotowanie sali konferencyjnej.

Ks.Tadeusz Knut

Odpust parafialny ku czci Serca Pana JezusaMsza odpustowa, Najświętszego Serca Pana Jezusa

Słowem budował nas ks. Tomasz Juchniewicz. W homilii na nowo przywołał dzień przed szabatem gdy to Żydzi stanęli przed Piłatem i prosili o połamanie piszczeli ukrzyżowanym. Uczynili to bo nie chcieli w ten dzień widzieć konających na krzyżu. Piłat spełnił ich prośbę i wysłał żołnierzy pod krzyże. Gdy podeszli do Jezusa zobaczyli, że już umarł więc nie łamali mu kości lecz jeden z żołnierzy przebił włócznią bok Pana Naszego. Wtem zdarzył się cud z rany zaczęła wypływać krew i woda.

Serce Jezusa to wielki skarb kochający nas bezgraniczną miłością. Pan nie odtrąca nas nawet wtedy gdy wracamy po długiej rozłące. Przyjmuje zawsze z ufnością.

Zastanówmy się czy warto ranić to tak wielkie serce naszymi grzechami. Czy nasze własne serca nie mogły by codziennie tworzyć się dobrymi uczynkami pełnymi miłości i pokory na wzór Jezusowego. Jak wiele złości i nienawiści zniknęło by ze świata. Ciężko i uczciwą pracą jesteśmy wstanie zrobić bardzo wiele dobrego.

Modlitwę powszechną skierowały ku Bogu dzieci pierwszokomunijne.

Jezu uczyń serca nasze wedle serca twego.

* * * * *
Modlitwa Ojca Świętego Jana Pawła II
w intencji rodzin


Boże, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo w niebie i na ziemi spraw, aby każda rodzina na ziemi stawała się prawdziwym przybytkiem życia
i miłości dla coraz to nowych pokoleń.
Spraw, aby Twoja łaska kierowała myśli i uczynki małżonków ku dobru ich własnych rodzin i wszystkich rodzin na świecie.
Spraw, aby młode pokolenie znajdowało w rodzinach mocne oparcie dla swego człowieczeństwa i jego rozwoju w prawdzie i miłości.
Spraw, aby miłość umocniona łaską Sakramentu Małżeństwa okazywała się mocniejsza od wszelkich słabości i kryzysów, przez jakie nieraz przechodzą nasze rodziny.
Spraw, ażeby Kościół wśród wszystkich narodów ziemi mógł owocnie spełniać swe posłannictwo w rodzinach i poprzez rodziny
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Modlitwa Ojca Świętego Jana Pawła II
w intencji rodzinBoże, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo w niebie i na ziemi spraw, aby każda rodzina na ziemi stawała się prawdziwym przybytkiem życia i miłości dla coraz to nowych pokoleń.
Spraw, aby Twoja łaska kierowała myśli i uczynki małżonków ku dobru ich własnych rodzin i wszystkich rodzin na świecie.
Spraw, aby młode pokolenie znajdowało w rodzinach mocne oparcie dla swego człowieczeństwa i jego rozwoju w prawdzie i miłości.
Spraw, aby miłość umocniona łaską Sakramentu Małżeństwa okazywała się mocniejsza od wszelkich słabości i kryzysów, przez jakie nieraz przechodzą nasze rodziny.
Spraw, ażeby Kościół wśród wszystkich narodów ziemi mógł owocnie spełniać swe posłannictwo w rodzinach i poprzez rodziny
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


* * * * *


Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016Uczniowie przybyli dziś do kościoła na Uroczystą Mszę Świętą kończącą Rok Szkolny 2015/2016.O oprawę muzyczną zadbał KSM, a modlitwę powszechną odczytały dzieci ze Szkoły Podstawowej.
Dzisiejszego dnia zaczynamy wakacje. Pamiętajcie o rozwadze, oraz by w takim samym gronie spotkać się we wrześniu. Gdy będziemy na nowo zaczynać następny rok nauki. Mamy dla was specjalną modlitwę, która pomoże wam spędzić te wakacje jak najlepiej:

DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ NA WAKACJE

1.       Pożegnaj się z bliskimi, przyjaciółmi, ale nie z Panem Bogiem.
2.       Nie zapomnij plecaka, a w nim książeczki do nabożeństwa i różańca.
3.       Zabierz dobre buty, abyś na wakacjach doszedł do kościoła.
4.       Rozmawiaj nie tylko z ludźmi, ale i z Panem Bogiem módl się.
5.       Kieruj się w drodze nie tylko kompasem, ale i przykazaniami,  a nie zbłądzisz.
6.       Miej zawsze syty żołądek, a nigdy puste serce przystępuj do Komunii Świętej.
7.       Nałóż ciemne okulary, ale nie zasłoń sobie Pana Boga.
8.       Nie śmieć na postojach, ani we własnej duszy.
9.       Nie rzucaj na drodze kamieniem, lecz uśmiechem.
10.   Po wakacjach wróć zdrowy, lepszy i zgłoś się znowu na katechizację, oraz systematyczne spotkania z Panem Bogiem we Mszy Św.


* * * * *


Ziemia Święta jest miejscem spotkania
Boga z człowiekiem

Diakon Tomasz Sage , salezjanin, który studiuje w Ziemi Świętej w niedzielę 12 lipca 2015 r. na Mszach świętych w parafii NSPJ w Wierzchucinie wygłosił Słowo Boże i dał świadectwo o swoim doświadczeniu spotkania z Chrystusem w Ojczyźnie Chrystusa.

Na wstępie kazania podziękował wszystkim parafianom Wierzchucina i ks. proboszczowi , dyrektorowi gimnazjum Dariuszowi Laddachowi za gorące przyjęcie kolonii SALOS ze Sułowa k. Wrocławia już po raz 16 nad morzem. Mówił. Czujemy się tutaj jak w domu. Diakon Tomasz przywitał wszystkich po hebrajsku SZALOM ALECHEM POKÓJ NIECH BĘDZIE Z WAMI. Tak pozdrawiają się nasi starsi bracia w wierze Żydzi w Ziemi Świętej. Tym pozdrowieniem także Pan Jezus witał, tych którzy Go słuchali. Diakon wspomniał, że od 3 lat studiuje w Jerozolimie i przygotowuje się tam do kapłaństwa wspólnie z 50. seminarzystami ze wszystkich kontynentów. To wielka łaska być na tej Ziemi, gdzie urodził się, nauczał, uzdrawiał, poniósł śmierć męczeńską, został ukrzyżowany dla naszego zbawienia i Zmartwychwstał nasz Mistrz Jezus Chrystus. Skierował pytanie diakon: Dlaczego ta ziemia nazywa się Ziemią Świętą. Odpowiedź znalazł analizując tekst biblijny mówiący o spotkaniu Mojżesza z Bogiem w miejscu, gdzie krzak gorejący płonął, ale się nie spalał. Zdejm Mojżeszu sandały z nóg, gdyż miejsce na którym stoisz jest ziemią świętą (Wj 3,4- 5).Diakon stwierdził, że Ziemia Święta jest miejscem spotkania Boga z człowiekiem. Z tej Ziemi wyszła Dobra Nowina o zbawieniu, którą głosili Apostołowie oddając życie za Chrystusa. Ziemia ta więc mówi o wielkiej miłości Boga do człowieka, bo tak Bóg umiłował świat, że Swego Syna Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierz miał życie wieczne(J 3,16).Ziemią świętą jest także jak podkreślił diakon Tomasz: życie każdego z nas, bo Pan Bóg chce się z nami spotykać w naszym życiu- jest obecny w naszych sercach. Nasza obecność na Eucharystii jest potwierdzeniem prawdy, że usłyszeliśmy Dobrą Nowinę z ust rodziców, którzy nas przynieśli do ołtarza w dniu chrztu świętego, następnie katecheci, księża, którzy pomagają nam wzrastać w wierze, aby nasze życie nieustannie stawało się Ziemią Świętą. Jesteśmy tak jak Apostołowie z Ewangelii posłani, by głosić Ewangelię. Pan Jezus mówi, nie bierzcie na drogę chleba, torby, pieniędzy, dwóch sukien (Mk 6,8-9). Nie bierzcie, tego co daje bezpieczeństwo w życiu. Trzeba więc jak zaznaczył kaznodzieja- ZAUFAĆ JEZUSOWI bez reszty- całkowicie. Wspomniał tu słowa św. Franciszek, który gdy wysłał swoich braci by ewangelizowali, mówiąc im: GŁOŚCIE EWANGELIĘ ZAWSZE ALE TYLKO WTEDY GDY POTRZEBA UŻYWAJCIE SŁÓW. Nie potrzeba więc wielu słów, ale jedynie przykładu życia. Słowa pouczają jak mówi stara maksyma, ale czyny pociągają. Proste przykłady modlitwy codziennej, modlitwy przed i po jedzeniu, obecność na niedzielnej Mszy świętej. Diakon wspomniał o swoim doświadczeniu w Jerozolimie, mówił, że gdy przychodzi Sobota Szabat-to tramwaje, autobusy nie jeżdżą, sklepy są zamknięte, nie używa się w tym dniu telefonu, internetu, nie ogląda się telewizji- Żydzi idą do synagogi aby się modlić odświętnie ubrani a następnie wracają i poświęcają ten świąteczny czas dla rodziny. Jak my spędzamy niedzielę?. Niedziela to dzień święty, w który Pan Jezus zmartwychwstał. Zachęcił diakon słuchaczy Słowa do pielęgnowania pokoju w własnych sercach, wspomniał o Matce Teresie z Kalkuty o jej dziele miłości do człowieka na ulicach Kalkuty oraz o św. Janie Bosko-założycielu salezjanów, który poświęcił się służbie młodzieży ukazując im sens życia i pracy. W kontekście prześladowanych chrześcijan, którzy umierają w sposób męczeński za wiarę w Palestynie, Syrii, Iraku i innych zakątkach świata zakończył wezwaniem Idźcie w pokoju Chrystusa, byśmy umocnieni Bożym błogosławieństwem uobecniali Chrystusowy pokój w świecie, by każdy z nas mógł się stać Ziemią Świętą, czyli doświadczyć spotkania Boga w swoim życiu. Życzymy diakonowi Tomaszowi salezjaninowi z Jerozolimy Bożego błogosławieństwa, wstawiennictwa św. Jana Bosko oraz darów Ducha świętego w przygotowaniu do Chrystusowego Kapłaństwa.

Ks. Tadeusz Knut z parafianami z Wierzchucina


* * * * *


Zakończenie renowacji membran
oraz Rodzinny Festyn ParafialnyDnia 26.07.2015r. Odbył się festyn parafialny, jak co rok zbieraliśmy fundusze na inwestycje parafialne. Tym razem była to dalsza część renowacji naszych organ. Wymienione zostało około 600 wysłużonych i uszkodzonych membrany, przepuszczających powietrze do piszczałek. Na nowe wykonane, ze skóry baraniej sprowadzonej z Węgier. Otwierając się i zamykając tworzą dźwięk. Materiał użyty do naprawy, jest w pełni naturalny. Wiąże się to z tym, że przez pewien czas będzie się jeszcze dostosowywał, nim osiągnie pełnię brzmienia. Wymianie zostały poddane, także sprężynki na nierdzewne, oraz nastrojono instrument.
Pracą naprawy organ zajął się p.Maciej Sztuba i Mateusz Littwin z Firmy Sztuba Budowa Organów z Wiślinki k.Gdańska. Ofiary z loterii fantowej na Festynie Rodzinnym w Wierzchucinie, zostały przekazane Parafii Wierzchucino właśnie na ten cel - Ratujmy nasze organy.
Zakończenie prac renowacyjnych zbiegło się z dniem festynu parafialnego.

Tak prezentowały się zużyte i nowe membrany.

Na festyn przybył przedstawiciel firmy zajmującej się naprawą, pan Mateusz Littwin. Opowiedział wszystkim zebranym o przebiegu prac naprawczych i przypomniał o historii instrumentu. Za co z całego serca mu dziękujemy.
Czas gościom umilały liczne zespoły, a pan Bartosz Pipka patronował, rodzinnym zabawom sportowym. Gościliśmy dwie Orkiestry Strażackie z Wierzchucina oraz Sławoszyna. Zespół Nasze Strone z Prusewa, Spontan z Wierzchucina, Violin oraz Dębianie Zbyszka Mytkowiskiego. Na miejscu serwowano ciepłe jak i zemnie posiłki oraz napoje. Nie mogło zabraknąć, także loterii fantowej. Zwycięzcą gratulujemy. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom za tak liczne przybycie.
Bóg zapłać paniom ze Służby Zdrowia: Danucie i Krystynie oraz Urzędowi Gminy w Krokowej wraz z KCK, wszystkim Radom sołeckim i parafialnej radzie, paniom katechetkom za wkład pracy, strażakom, orkiestrze strażackiej z Wierzchucina i Sławoszyna, zespołom Nasze Strone z Prusewa, Zespołowi Spontan oraz Violin. Panu Grzegorzowi z Pruszcza Gdańskiego za nagłośnienie i obsługę muzyczną zabawy tanecznej.
Za prowadzenie festynu p.Dariuszowi Laddach, panu Markowi Kuźma za organizowanie fantów do loterii. Za prowadzenie i organizację loterii p.sołtysowi Henrykowi Struk z Brzyna z żoną Joanną oraz p.Renacie i Pawłowi Goyke, p.Bartkowi animatorowi sportowemu za konkurencje na festynie oraz każdemu z osobna za obecność i organizację festynu. Dziękujemy serdecznie Panu Bogu za pogodę.* * * * *


Wymiana dachówekW piatek 31.07.2015 dokonano wymainy kilku dachówek na wiezy koscioła parafialnego w Wierzchucinie. Naprawy dokonał p.Robert Felusiak w Wierzchucina. Bóg zapłac p.Robertowi za podjętą pracę oraz p.Henrykowi i Janowi Żaczek z rodziną z Żarnowca za przywiezienie i obsługę podnośnika, który na 22 metry podniósł wykonawcę wymiany dachówek. Wieża liczy z krzyżem 29 metrów. Do okienka na wiezy jest 22 metry. Bóg zapłać ks.Krzysztofowi Stachowskiemu proboszczowi -Dziekanowi z Żarnowca za możliwość wypożyczenia jego sprzetu na czas akcji. Dzięki za pomoc.

Ks.Tadeusz Knut z parafianami


* * * * *


Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/20161 Września dzieci z parafii w Wierzchucinie rozpoczęły w kościele nowy rok szkolny 2015/2016. Życzymy wam oraz waszym nauczycielom i katechetom wiele dobrego w tym roku. Oby ten i każdy następny, wznosił was na wyżyny nie tylko w nauce ale też w wierze i wzajemnym szacunku do siebie i innych.
* * * * *


Odpust ku czci Św. RozaliiZa nami odpust ku czci Św. Rozalii, rekolekcje oraz 6 września obchodziliśmy 84 rocz. konsekracji naszego kościoła. Kościół w roku 1931 wyświęcił ks.prałat dr Franciszek Hartz z Piły.
Msza odpustowa z procesją, kazaniem rekolekcyjnym oraz oddaniem czci relikwią Św. Rozalii. Odbyła się w piątek na mszy na godzinę 18:00. Rekolekcje poprowadził ojciec Redemptorysta ze Szczecina Andrzej Laskosz misjonarz.

* * * * *


Biogram i modlitwy św.Rozalii z Modlitewnika parafii św.Rozalii w Szczecinku, pt. Nabożeństwa do Św.Rozalii opr.ks.Mariusz Kuropatnicki,Szczecinek 2002.św.Rozalia z Palermo

Św.Rozalia ur. 6.10.1129r. w Palermo na Sycylii, na dworze książąt Sinibaldich. Źródłosłów imienia Rozalia (róża-miłość i umartwienie), lilia-niewinność i czystość)określają powołanie przychodzącej na świat księżniczki. Imię to jest stygmatem przyszłej świętości. Rodzice planują zamążpójście, nie wiedząc, że Rozalia złożyła Chrystusowi ślub dozgonnej czystości i bez reszty oddała się Jezusowi. Córka nie manifestuje swojego sprzeciwu wobec tych zamiarów, ale w 14 roku życia opuszcza w skrytości dom, by po kilku zmianach kryjówek, osiąść na stałe- za przyczyną Anioła Stróża- w grocie na wzgórzu Monte Pellegrino k.Palermo(Góra Pielgrzymia). Żywot modlącej się i umartwiającej pustelnicy pędzi do śmierci, czyli do 4 września 1160 r. Odnalezienie w 1624 r. długo poszukiwanych szczątków Pustelnicy(bardzo dobrze zachowanych), z różańcem w dłoniach, zbiega się z wybuchem epidemii dżumy. Przeniesienia ciała Rozalii do Palermo przyczynia się do powstrzymania zarazy i jej ustąpienia. Mieszkańcy miasta i całej Sycylii uznają Rozalię za swoja patronkę, a zagrożeni chorobami zakaźnymi Europejczycy, zwracają się odtąd do niej o wstawiennictwo u Boga. Wiele wcześniejszych cudownych uzdrowień ludzi zarażonych morowym powietrzem również przypisano ingerencji św.Rozalii. Dlatego papież Urban VIII zaliczył ją 6 lat po odnalezieniu ciała w poczet Świętych i ustanowił datę 4 września jej dniem patronalnym.

Jej atrybuty: wieniec z róż na głowie, czaszka, krzyż, księga, laska pielgrzymia, berło, korona, muszla.

Kult św.Rozalii w Wierzchucinie sięga 1866 r. w związku z epidemią cholery. Za ocalenie życia przed zarazą parafianie wystawili kapliczkę ku Jej czci na ul. św.Rozalii. Parafia otrzymała relikwie św.Rozalii od Parafii św.Rozalii z Palermo ze Szczecinka dnia 9.09.2007r Przekazał je tamtejszy proboszcz ks.kan. Andrzej Targosz .Więcej na stronie parafialnej. http://www.pelplin.home.pl/wierzchucino

1. Przezacna księżna dziewico, Rozalio Pustelnico,
Ze krwi Karola Wielkiego cesarza chrześcijańskiego

2. Pogardziła dostatkami: dworem, państwem, pieszczotami,
Na pustynię się udała, mieszkaniem Jej była skała.

3 Tam Jej z Chrystusem zabawa, krynica, z ziółka potrawa,
Towarzystwo z Aniołami, niebieskimi dworzanami

11. Rozalio Pustelnico, Chrystusowa Oblubienico,
Do Ciebie się uciekamy, ratunku Twego żądamy.

12. Ratowałaś Sycylię, ratuj także Polonię,
Od powietrza morowego i przepadku gwałtownego.


Święta Rozalio, uproś nam dary Ducha Świętego
- dar mądrości, potrzebny do wygrania życia,
- dar rozumu, potrzebny do czytania Pisma Świętego,
- dar rady, nieodzownie potrzebny w trudnych sytuacjach,
- dar męstwa, potrzebny do wytrwania w dobru,
- dar umiejętności, ułatwiający podejmować właściwe decyzje,
- dar pobożności, doskonalący modlitwę,
- dar bojaźni Bożej, wspierający w walce z pokusą.* * * * *
Dnia 3.09.2015 r. na walnym zebraniu KSM-u O/Wierzchucino wybrano nowe kierownictwo oddziału.


Prezesem została Małgorzata Jaffke,
Zastępcą: Weronika Klawikowska,
Sekretarzem: Agata Piperska,
Zastępcą sekretarza: Julia Pestilenc,
Skarbnikiem: Anna Jung.
Redaktorem ds. aktualizacji internetowej: Wiktoria Pobłocka

Gratulujemy nowemu kierownictwu oraz składamy serdeczne Bóg zapłać za wspaniałą pracę na rzecz młodzieży KSM-u.
Poprzedniemu prezesowi Wiktorii Klawikowskiej- życzymy wielu wspaniałych inicjatyw na rzecz młodzieży.
Gotów!
Ks.Tadeusz Knut asystent KSM/Oddział Wierzchucino


* * *


" Kto śpiewa, dwa razy się modli.  św.AugustynNagranie płyty Zespołu KSM miało miejsce 14 maja 2015 r. na plebanii w Wierzchucinie. Nagrywał ks.kan. Paweł Rąbca - proboszcz z Parafii św.Anny w Grabowie Kościerskim .
Ponizej link do strony parafialnej

http://sw.annacsb.pl

Płyta niebawem będzie do nabycia w parafii NSPJ w Wierzchucinie

TYTUŁ PŁYTY: BÓG NAS UZDRAWIA SWOJĄ MIŁOŚCIĄ

Zespół "KSM prezentuje na płycie piosenki młodzieżowe wnoszące dużo radości i pogody ducha. Organista Marek Groen z Wierzchucina na parafialnych organach z 1930 r.( Bruno Goebel) wykonuje dwa utwory ku czci Patronów Parafii: Serca Pana Jezusa.i św.Rozalii z Palermo.

Na płycie znajdują się bardzo nastrojowe piosenki dla wszystkich w wykonaniu Marzeny i Pauliny Górkowskich wspólnie z katechetką Magdaleną Czapiewską.

Cieszę się, że młodzież sama z entuzjazmem w każdą niedzielę podejmuje oprawę muzyczną i liturgiczną na Mszach św. oraz w każdy czwartek na Adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy szkolnej wobec wystawionych relikwii św.Jana Pawła II.

Co tydzień, w każdy czwartek modlimy się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o dar nowych powołań kapłańskich, misyjnych i zakonnych oraz dziękujemy za Dar Eucharystii i Kapłaństwa, który jak pisał św.Jan Paweł II jest DAREM i TAJEMNICĄ. Pragniemy przez wspólny śpiew i modlitwę oraz obecność relikwii św. Jana Pawła II obudzić w sercach wszystkich miłość do Serca Jezusowego oraz żyć Jego nauką na wzór Świętego Jana Pawła.

Niech ta płyta będzie zachętą do śpiewania w gronie rodziny, wniesie dużo radości, rozpromieni oblicze drugiego człowieka umacnia miłość , wiarę i nadzieję każdego z nas.

Wykonawcom życzę dalszych sukcesów artystycznych na chwałę Bogu i ku pokrzepieniu serc ludzkich.
Ks.Tadeusz Knut

Skład Zespołu KSM Wierzchucino:

Weronika Jung, Weronika Góral, Wiktoria Klawikowska, Weronika Klawikowska, Gosia Jaffke,Asia Jaffke,Ania Mazanowska,Wiktoria Pobłocka, Agata Piperska, Piotr Jaffke,Klaudia Borkowska, Karolina Much, Ewelina Laddach, Sylwia Duchnowska, Ania Jung, Julia Pestilenc

Piosenki w wykonaniu Zespołu KSM:

1.Nasz Bóg jest wielki,
13.Jesteś Królem,
4.Przyjacielu,
12.Tyś Światłość dnia,
6.Stoję dziś,
11.Dotknij Panie moich oczu,
15.Mów do mnie Panie,
8.Chwalcie Pana niebios,
14.Wzywam Cię Duchu przyjdź

Piosenki w wykonaniu Magdaleny Czapiewskiej i Marzeny i Pauliny Górkowskich.

9.Tak mnie skrusz,
3.Panie proszę spraw,
10.Pan jest Pasterzem moim,
7.Wielki jest nasz Pan,
5.Jezu jesteś Królem,
2.Schowaj mnie

Pieśni w wykonaniu organisty Marka Groen:

17.Kochajmy Pana,
16.Przezacna Księżna Dziewico


Więcej o zespole i nagraniu płyty na stronie internetowej parafii

http://www.pelplin.home.pl/wierzchucino


* * *


13 września. Niedzielna Msza z Różańcem Fatimskim oraz procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej.


* * *


13 września odbyły się Dożynki Parafialne.Serdeczne Bóg zapłać sołtysom i radom sołeckim wiosek na terenie parafii za przygotowanie darów:

Wierzchucino: owoce,
Słuchowo: kwiaty,
Prusewo: wieniec dożynkowy,
Brzyno: chleb.


* * *


Odsłonięcie Kamienia Pamięci ks. biskupa Andrzeja Śliwińskiego.13 września 2015 na Placu Kaszubskim w Wierzchucinie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika ku czci Ks. biskupa Andrzeja Śliwińskiego. Tablice ufundował proboszcz parafii w Starzynie ks. Jan Plottke, skąd pochodził biskup. Ksiądz Tadeusz Knut poświęcił kamień pamięci. Odsłonięcia dokonała siostra biskupa Andrzeja, Domicella wraz z ks. Janem Plottke . Po złożeniu wieńców przeszliśmy w pochodzie sztandarowym do Kościoła.Następnie w kościele parafialnym w Wierzchucinie został odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. dziekana Mariana Miotk z Gniewina wspólnie z ks. kan.Tomaszem Juchniewiczem z Białogóry , ks. prob. Tadeuszem Knut oraz ks. Janem Plottke - proboszczem ze Starzyna, autora książki wspomnień o ks. biskupie Andrzeju, który wygłosił homilię przestawiając Jego życie i posługę kapłańską i biskupią. Ks. kan. Marian Miotk wygłosił swoje wspomnienie w języku kaszubskim zaznaczając, że ks. bp Andrzej głosił kazanie na jego Mszy prymicyjne oraz że promował kulturę kaszubską sam doskonale władając tym językiem. Po Mszy św. wspomnienia o ks. biskupie wygłosili dyrektor Zespołu Szkół w Starzynie Artur Surmaj. poseł Teresa Hoppe, studentka ks. biskupa w Kolegium Teologicznym w Gdyni, prof. dr hab. Józef Borzyszkowski, znawca kaszubszczyzny, prezes ZKP O/Wierzchucino Jadwiga Kirkowska oraz ks. Tadeusz Knut. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w gimnazjum w Wierzchucinie. Dziękujemy Panu Bogu za dar osoby ks. Bpa Andrzeja Biskupa o wielkim sercu i życzliwym spojrzeniu i uśmiechu- zatroskanego o zbawienie każdego człowieka.* * *

Nowe nagłośnienie


Przed Świętem Wniebowzięcia NMP 15.08.2015 zostało założone nowe nagłośnienie w kościele parafialnym w Wierzchucinie. Instalacji nagłośnienia wykonała firma RDUCH z miejscowości Godów k.Katowic. http://www.rduch.com.pl
Dziękujemy prezesowi firmy p.Janowi Rduch za przygotowanie projektu i życzliwość ogromną w realizacji instalacji. Sam osobiście p.Jan był w naszej parafii życzymy mu dużo zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Montażem zajęli się Michał Grzybek i Piotr Tatarczyk.
Wymieniono 12 kolum zastosowano 10 kolumn głośnikowych K2R 60 RAL 1015 oraz dwie K2R-40 RAL 1015, nowe 4 mikrofony pojemnościowe CMG-w , zestaw bezprzewodowy z mikrofonem WS1000RDUCH oraz wzmacniacz cyfrowy 600 Watowy AMWL-9DSP1A/600 . Bóg zapłać za ofiary składane na nowe nagłośnienie z okazji kolekty specjalnej zawsze w drugą niedzielę miesiąca na ten cel chcemy także zorganizować w przyszłym roku 2016 Festyn Rodzinny w Wierzchucinie.
Życzymy wszystkim dobrego wsłuchiwania się w SŁOWO BOŻE.i realizacji Ewangelii w życiu każdego z nas.
Ks.Tadeusz Knut* * *

W piątek 19 września św.Stanisława Kostki Patrona dzieci i młodzieży.Od godz.17.30 Adoracje Najświętszego Sakramentu prowadził KSM.

Po Mszy św. młodzież przygotowała krótką prezentacje multimedialna o św. Stanisławie Kostce.

Na wszystkich czekała też mała niespodzianka ksiądz proboszcz Tadeusz Knut przywiózł płyty wyśpiewane przez KSM, organistę Marka Groen, Magdalenę Czapiewską oraz Marzenę i Paulinę Górkowskie. Płyty zostały wręczone przez księży i ustanowiony został termin wyjazdu do Grabowa Kościerskiego. Na 10 października o godz 8:00. Z Grabowa przyjechał do nas ks. Paweł Rąbca, który nagrywał płytę Bóg nas uzdrawia swoją miłością.
* * *

1 listopada 2015


Uroczystość Wszystkich ŚwiętychZa nami dzień pełen zadumy i pamięci o zmarłych. Tradycyjnie w Dzień Wszystkich Świętych, Zaduszki oraz kolejnych siedem dni odwiedzamy groby naszych bliskich, którzy już odeszli z naszego świata. Nie ma ich już z nami ale dalej powinni być w naszych modlitwach. Nie powinniśmy zapominać o wstawianiu się za nimi przed naszym Panem. To szczególny czas kiedy możemy wyprosić dla niektórych Królestwo Niebieskie. By zyskać dla nich odkupienie trzeba odwiedzać cmentarz oraz modlić się za nich. Nasi zmarli bliscy już niewiele mogą dla siebie wyjednać teraz potrzebują naszej pomocy.


* * *

Wizytacja kanoniczna w dekanacie gniewińskimW marcu 2014 r. Parafia Gniewino, Białogóra i Wierzchucino oraz w październiku i listopadzie 2015 r. Parafia Kostkowo, Bożepole Wielkie, Łęczyce, Brzeźn Lęborskie, Choczewo i Zwartowo były wizytowane przez Ks. Bpa Diecezjalnego Ryszarda Kasynę w ramach pięcioletniej wizytacji kanonicznej. W programie wizytacji były spotkania ks. biskupa z nauczycielami szkół, katechetami, dziećmi, młodzieżą, radą duszpasterską i ekonomiczną, chorymi, z modlitwą za zmarłych na cmentarzu, różnymi grupami parafii, Caritasem szkolnym i parafialnym. Wizytacja była połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży parafii. Ks. Bp mówiąc do młodzieży ukazywała współczesne zagrożenia i zniewolenia młodego człowieka. Zniewolenie przez internet, alkohol, narkomanię oraz źle pojęty seksualizm. Zachęcał do naśladowania Patronów bierzmowania w ich drodze do świętości- prawdziwej miłości do Boga i drugiego człowieka. Aby nawiązywali osobowe relacje miłości, przyjaźni z Chrystusem i dobrze zrealizowali swoje życie i go nie przegrali, bo jest jedyne.

Na zakończenie wizytacji w Parafii Zwartowo, 4.11.2015 r. dziekan dekanatu gniewińskiego ks. Marian Miotk podziękował ks. biskupowi diecezjalnemu za czas wizytacji, który był czasem wzajemnego ubogacenia i radosnego spotkania parafian i dekanalnej wspólnoty kapłańskiej ze Swoim Pasterzem Diecezji. Był to także czas wymiany doświadczeń duszpasterskich i zachętą do podjęcia nowych inicjatyw pastoralnych w zbliżającym się Roku Miłosierdzia.

Ks.Tadeusz Knut
Stoją od lewej w pierwszym rzędzie: Ks. Dawid Rożek, ks. Tadeusz Knut, ks. Alfons Formela, Ks. Biskup Ryszard Kasyna, ks. dziekan Marian Miotk, ks. Alojzy Kąkolewski, Ks. Wojciech Szmeichel
W drugim rzędzie od lewej: ks. Sławomir Chabior, ks. Sebastian Wydrowski, ks. Antoni Duszyk, ks. Tomasz Juchniewicz, ks. Robert Mayer, ks. Wojciech Czajkowski, ks. Piotr Treder

Zdjęcie zrobione w Choczewie dnia 22.10.2015 po Mszy św. wizytacyjnej


* * *

Pierwsze rekolekcje w Domu Rekolekcyjno Wypoczynkowym
Diecezji Pelplińskiej w BiałogórzeW Domu Rekolekcyjno Wypoczynkowym Diecezji Pelplińskiej w Białogórze w dniach od 20 22 listopada 2015 r. odbyły się rekolekcje dla nauczycieli- katechetów, które poprowadził Ks. Marcin Kunda, wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej.
W rekolekcjach uczestniczyło 25 osób z Parafii Dabrówka k. Sępólna Krajeńskiego, Pawłowa, Chojnic(MBKP), Kartuz (św. Wojciech), Parchowa k. Bytowa, Osiecznej oraz z dekanatu gniewińskiego z Wierzchucina, Gniewina, Łęczyc, Kostkowa, Choczewa. Nauki rekolekcyjnej pod hasłem Biblia podpowiada odbywały się w domu rekolekcyjnym, w nowo poświęconej kaplicy przez Ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasynę dnia 22.10.2015 r. we wspomnienie św. Jana Pawła II.
W drugim dniu rekolekcji w sobotę o godz. 15.00 Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Ks. Bp Wiesław Szlachetka oraz wygłosił konferencję biblijną na temat symboliki miecza i pokoju, który przyniósł Chrystus. Koncelebrowali z ks. biskupem ks. prof. Wojciech Pikor rektor WSD w Pelplinie, ks. dziekan Marian Miotk, który złożył ks. biskupowi Wiesławowi życzenia z okazji przypadających w tym dniu Jego urodzin oraz wspomniał o historycznej chwili w związku z pierwszymi rekolekcjami dla nauczycieli, katechetów w Białogórze. Wyraził wdzięczność ks. Tomaszowi Juchniewiczowi-proboszczowi w Białogórze i Dyrektorowi Domu Rekolekcyjnego za jego troskę o ten dom i inaugurację działalności formacyjnej tegoż ośrodka rekolekcyjnego. Współkoncelebrowali również Ks.Tomasz Juchniewicz, ks.Tadeusz Knut proboszcz Parafii Wierzchucino, ks. Marcin Kunda prowadzący rekolekcje, ks. Marcin Wojtasiak z Gniewu, ks. Dawid Rożek z Choczewa - prelegent konferencji metodycznej w ramach rekolekcji.
Po Mszy św. odbyła się w kościele parafialnym w Białogórze promocja książki ks. Bpa Wiesława Szlachetki, pt. Posłannictwo Jezusa Chrystusa w Ewangeliach synoptycznych. Studium literacko-egzegetyczne Mt 10,34-36 i Łk 12,51-53. Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2015, (ss. 380). Redaktor naukowy serii Biblica et Judaica - ks. prof. dr hab. Marek Parchem.
Następnie w kaplicy domu rekolekcyjnego odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli katechetów, pt. Wskazania dla katechezy w świetle Encykliki Ojca świętego Franciszka LAUDATO SI" poświęconej trosce o wspólny dom. Konferencję wygłosi Ks. Dawid Rożek z Choczewa. Konferencja zakończyła się Godzinną Adoracją Najświętszego Sakramentu. W ramach czasu wolnego rekolektanci zaczerpnęli trochę jodu nad brzegiem Bałtyku podziwiając wspaniałą plażę białogórską oddaloną 800 metrów od kościoła. Składamy serdeczne Bóg zapłać Ks. Biskupowi Diecezjalnemu oraz Wydziałowi Katechetycznemu na czele z ks. kan. dr Janem Doppke za umożliwienie drugiej tury rekolekcji dla nauczycieli i katechetów naszej diecezji. Wielkie dzięki także wszystkim, którzy pomogli przy przygotowaniu Domu Rekolekcyjnego oraz w czasie trwania rekolekcji- za przygotowanie szwedzkiego stołu. Religia - katecheza jak wspomniał ks. bp Wiesław Szlachetka w swojej homilii jest najważniejszym przedmiotem w szkole, bo dotyczy całej rozciągłości życia człowieka w kontekście jego zbawienia. Życzymy asystencji Ducha świętego na każdy dzień katechetycznego posługiwania.Ks.Tadeusz Knut* * *

KOLEJNY TRANPORT DARÓW Z EIFELICHT

eifellicht e.V. - Hilfe die ankommt!
Schriftführer EIFELICHT Manfred Böttcher

Od 2 10.10.2015 r. gościliśmy w naszej Gminie Krokowa Darczyńców z Eifellicht z Niemiec. Przywieźli dla naszych szpitali w Pucku i Wejherowie oraz Klasztoru Sióstr Benedyktynek w Żarnowcu łóżka oraz inne dary. Krankenhaus der Stadt Putzik / Kreiskrankenhaus Wejherowo / Zisterzienser-Kloster Zarnowicz / Sozialstation Krokowa

Parafia Białogóra otrzymała ławki do kaplicy w Domu Rekolekcyjno Wypoczynkowym Diecezji Pelplińskiej w Białogórze. Kaplicę tę pobłogosławił ks.Biskup Ryszard Kasyna dnia 22.10.2015 r. dziękując Przyjaciołom z Eifellicht za ten Dar Serca.
http://www.bialogora.diecezja-pelplin.pl/aktualnosci.htmlWcześniej Beisitzer Anton Klasen, z Gerolstein przywiózł organy (fisharmonię) DAR ks.proboszcza oraz wspólnoty z Krema z Gerolstein dla Parafii Wniebowzięcia NMP w Białogórze. Renowacją fisharmonii zajął się Maciej Sztuba, pochodzący z Koszalina.
http://sztuba.com/prace/fisharmonieOrgany już grają i służą wspólnocie parafialnej. Ks. Tomasz Juchniewicz proboszcz z Białogóry składa serdeczne Bóg zapłać za dar ławek i organów. Jako podziękowanie za wszystkie dary z Eifellicht została odprawiona w kościele w Wierzchucinie dnia 4.10.2015 r. o godz.10.00 Msza święta przez ks. proboszcza Tadeusza Knut w intencji ofiarodawców przyjaciół z Eifellicht. Kazanie wygłosił w języku niemieckim ks. proboszcz z Żarnowca Ks.Krzysztof Stachowski. Kaznodzieja porównał dobro czynione przez Eifellicht do postawy biblijnego Samarytanina. Przyjaciele z Eifellicht otrzymali od młodzieży Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Wierzchucinie płytę CD nagraną przez nich, której tytuł brzmi: Bóg nas uzdrawia swoja Miłością . Za ten kolejny transport Darów - Dar Miłości Dar Serca składamy serdeczne Bóg zapłać przyjaciołom z Eifellicht.


Bóg zapłać p.Mirce i Sławkowi Kowalskim z Wierzchucina za pomoc w zorganizowaniu transportu do Polski, Gminie Krokowa na czele z panem Wójtem Henrykiem Doering,Piotrowi Ciskowskiemu,radnym gminy: Ireneuszowi Łepek i Zygmuntowi Piontek, sołtysowi Wierzchucina - Beacie Koss, Marii, Brunonowi, Monice, Bartkowi Krampikowskim, Renacie, Pawłowi Goyke, Bożenie, Adamowi Mierzejewskim, strażakom z Wierzchucina za rozładunek konteneru oraz wszystkim zaangażowanym w akcję rozdysponowania darów. Pamiętamy o Was w modlitwach.
Wir danken Ihnen Unseren Freunden
aus Eifellicht für die Geschenke die vom Herzen kommen.

Herzlichen Dank an Frau Mirosława, Herrn Sławomir Kowalski, Gemeindevorsteher Henryk Doering, Piotr Ciskowski, Ireneusz Łepek, Zygmunt Piontek, Beata Koss, Maria, Brunon, Bartek, Monika Krampikowski, Renata, Paweł Goyke, Bożena, Adam Mierzejewski und Feuerwehrleuten aus Wierzchucino für die Veranstaltung und Transport nach Polen.
Wir beten für Sie zu Gott.
Tekst Ks. Tadeusz Knut

Tłumaczenie tekstu polskiego na język niemiecki Anna Goyke
Übersetzung von deutschsprache Anna Goyke


Posłuchajmy utworów granych na fisharmonii w Białogórze:
Otwórz plik Grosser Gott wir Loben Dich na fisharmonii w Białogórze.mp3
Otwórz plik Tokata d-moll J.S.Bach na fisharmonii w Białogórze.mp3


* * *

Jasełka


20 grudnia w naszym kościele odobyły się Jasełka przygotowane przez dzieci pod kierunkiem katechetek Renaty Goyke oraz Beaty Jank.
* * *

Roraty 2015Jak co roku w miesiącu adwentowym spotykaliśmy się codziennie na pierwszej mszy o wschodzie słońca. Nie mogło zabraknąć dzieci, które rozpędzały mrok światłem lampionów oraz dobrymi uczynkami przeniesionymi z własnych serc na te symboliczne papierowe. Maryja codziennie wędrowała do naszych rodzin, pilnując byśmy dobrze przygotowali się na wielki dzień Jej Syna Jezusa Chrystusa.
* * *

Orkiestra Dęta z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchucinie uraczyła nas 26 grudnia pięknym koncertem kolęd.


* * *

IV Rodzinne Kolędowanie w Wierzchucinie

Dnia 27 grudnia odbył się w naszym kościele IV z kolei Koncert Rodzinnego Kolędowania. Zorganizowany przez Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział w Wierzchucinie. Wysłuchaliśmy wielu kolęd po polsku i kaszubsku. Po wręczeniu nagród wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim rodziną za tak czynny udział.
* * *