Zapraszamy na Zimowe Rekolekcje KSM
Pobierz Regulamin rekolekcji

lub odwiedź KSM Pelplin

* * *

Gratulujemy Wszystkim Szafarzom i ich rodzinom - życzymy im obfitych łask Bożych.

24 stycznia 2016 r. została odprawiona Msza św. o godz.10.00 w Parafii NSPJ w Wierzchucinie w intencji nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej i ich rodzin. Obecnie w naszej parafii jest 3 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii: Dariusz Laddach, Zygmunt Ladach, Damian Górkowski. Pan szafarz Stefan Grzybowski w tym roku obchodzi 15 rocznicę swojej posługi. Ks.Biskup Diecezjalny dr Ryszard Kasyna przysłał swoje Arcypasterskie błogosławieństwo dla Pana Stefana.Ks.Tadeusz Knut* * *

Koło Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam w Parafii Wierzchucino

W Parafii NSPJ w Wierzchucinie powstało Koło Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Prezesem koła została Krystyna Grzybowska z Wierzchucina,
zastępcą Irena Albecka,
sekretarzem szafarz Damian Górkowski,
zastępcą Genowefa Minga z Białogóry,
skarbnikiem Regina Maszotta.

Obecnie Koło liczy 18 osób. Spotkania KPRM odbywają się w pierwszy wtorek miesiąca. Rozpoczęcie modlitwą różańcową w intencji wszystkich środków masowego przekazu także w intencji Diecezjalnego Radia Głos. Przed Mszą świętą o 18.00 katecheza biblijna z modlitwą i pieśnią ku czci św. Rozalii patronki Parafii Wierzchucino. W każdy zaś czwartek o 17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o nowe powołania kapłańskie i w intencji wszystkich mediów katolickich w naszej Ojczyźnie.

W roku Miłosierdzia w poniedziałek 19 września 2016 r. będzie transmisja telewizyjna z Wierzchucina i spotkanie Rodziny Radia Maryja i Telewizji Trwam, na którą wszystkich serdecznie zapraszamy. Temat rozmów niedokończonych- kult św.Rozalii z Palermo Patronki Parafii Wierzchucino. Spotkanie to wpisuje się w obchody 90. rocznicy powstania Parafii Wierzchucino i 85. konsekracji kościoła(6.09.1931).

Ks.Tadeusz Knut* * *

Zimowe Rekolekcje Katolickiego Stowarzyszenia
Młodzieży Diecezji PelplińskiejW dniach 12-16.02.2016 r. w naszej parafii odbywały się rekolekcje zimowe Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Pelplińskiej. Uczestniczyło w nich około 70 osób. Oczywiście nie mogło zabraknąć członków naszego oddziału. Rekolekcje KSM to dla wielu z Nas czas, aby się "zatrzymać". Poświecić kilka dni na to, aby zbliżyć się do Boga, umocnić w wierze.
Pierwszego dnia rekolekcji podczas pracy w zastępach rozmawialiśmy o uczynkach miłosierdzia wobec duszy. Drugiego dnia rozmawialiśmy o uczynkach miłosierdzia wobec ciała. Trzeciego zaś jak ważna jest wspólnota. "Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich" (Mt 18,20). Był to dla nas czas smutków i radości. Czas nawiązywania nowych przyjaźni i co najważniejsze czas bliskości z Bogiem.
Dzięki uprzejmości księdza Tomasza Juchniewicza mogliśmy uczestniczyć na Eucharystii w nowym domu rekolekcyjnym. Odwiedziliśmy także polskie morze. Dziękujemy bardzo organizatorom, dyrektorom szkół podstawowej i gimnazjum oraz naszemu księdzu proboszczowi Tadeuszowi Knut za to, że po raz kolejny mogliśmy się spotkać właśnie w naszej parafii.

Prezes KSM
Małgorzata Jaffke* * *

Rekolekcje wielkopostne

od 6 do 9 marca 2016 roku w Wierzchucinie

Prowadzenie Ks.Artur Winiarek z Wielkiego Klińcza k.Kościerzyny
ZGROMADZENIE ŚWIĘTEJ RODZINY

Niedziela 6.03.2016
7.00 Msza święta z nauką dla wszystkich.
10.00 Msza święta z nauką ogólną.
11.30 Msza święta z nauką dla wszystkich.

Poniedziałek 7.03.2016
10.00 Msza święta z nauką dla wszystkich - Wierzchucino
12.00 Msza święta z nauką rekolek. dla dzieci szkoły podstaw. i młodzieży gimnazjalnej.
18.00 Msza święta z nauką dla wszystkich

Wtorek 8.03.2016
9.00 SPOWIEDŹ Wierzchucino
10.00 Msza święta z nauką dla wszystkich
11.00 SPOWIEDŹ dla dzieci i młodzieży
12.00 Msza święta z nauką rekolek.dla dzieci szkoły podstaw. i młodzieży gimnazjalnej.
17.00 SPOWIEDŹ z udziałem księży dekanatu
18.00 Msza święta z nauką dla wszystkich

Środa 9.03.2016 Zakończenie rekolekcji
10.00 Msza święta z nauką rekolekcyjną dla wszystkich - Wierzchucino
12.00 Msza święta z nauką rekolek. dla dzieci szkoły podstaw. i młodzieży gimnazjalnej.
18.00 Msza święta z nauką dla wszystkich.

W środę kolekta na wszystkich Mszach św. dla ojca rekolekcjonisty jako nasz dar serca.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY* * *

MOST MODLITEWNY SEMINARIUM DUCHOWNE W PELPLINIE
PARAFIA WIERZCHUCINO


4 marca 2016 r.Ks.prof.dr hab.Wojciech Pikor, rektor WSD w Pelplinie w piątek 4 marca 2016 r. przewodniczył w Parafii NSPJ w Wierzchucinie Mszy św. koncelebrowanej w intencji profesorów i moderatorów, alumnów Seminarium Pelplińskiego oraz parafii Wierzchucino.
Mszę świętą współkoncelebrowali: ks. kan. Tomasz Juchniewicz, proboszcz z Białogóry
i ks. Tadeusz Knut, proboszcz parafii Wierzchucino.
Ks. Rektor wygłosił Słowo Boże. W homilii nawiązał do historii pewnego pielgrzyma zdążającego do Sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela, który wędrując przez Pireneje natrafił na pewnego człowieka, który pracował w kamieniołomach. Zapytał go.
Co ty tutaj robisz? Ze złością odpowiedział, że haruje tu od rana do wieczora, by utrzymać swoją rodzinę. Pielgrzym idąc dalej, natknął się na innego mężczyznę, który z młotem w ręku kruszył skały. A ty co tutaj robisz?. Odpowiedział: męczę się od rana do wieczora i żadnego pożytku z mojej pracy. Pielgrzym szedł dalej i był już na samym szczycie góry i natknął się na pracującego człowieka z młotem w ręku. Co ty tutaj robisz? Ręką wskazał na dolinę mówiąc: widzisz tę katedrę?. Mężczyzna - robotnik mówi do niego. Co ja tutaj robię? Buduję katedrę.
Kaznodzieja zaznaczył, że tę historię warto przywołać cokolwiek robimy w swoim życiu w życiu także kleryka. Nasza codzienność, potrzeba w niej tej perspektywy - spojrzenia dalej. Co ja tutaj robię?. Ktoś może powiedzieć: haruję by utrzymać swoją rodzinę, ktoś inny może powiedzieć wykonuje tę pracę z konieczności. Rektor dodał: umiejmy spojrzeć na tę wykonywaną pracę z innej perspektywy z perspektywy Bożej. Pracuję, bo troszczę się o swoją rodzinę, którą mi dał Bóg, powołując mnie do wspólnoty życia i miłości. Gram na gitarze tak jak Weronika, bo chcę służyć przez śpiew i muzykę wspólnocie parafialnej - tak jak młodzież KSM-u. Ks.Rektor służąc posługą konfesjonału przed Mszą św. zaznaczył, że spowiedź jest
doświadczeniem Miłości mojej do Pana Boga. Grzechy, które wyznaję są zawsze moim zawinieniem wobec Boga i kogoś, którego zraniłem. Jezus mówi do nas nie nazywam was sługami lecz przyjaciółmi (J 15,5).Uświadamia nam Pan Jezus, że nie ma większej miłości jak oddanie życia za przyjaciół. (J 15,13).Tej Miłości doświadczamy podczas każdej Mszy świętej, również na nabożeństwach Gorzkich żali i Drogi Krzyżowej.
Podsumowując Rektor powiedział, że dzisiaj w ten wieczór, gdy jesteśmy obecni wokół ołtarza Chrystusowego, modlimy się w intencji naszego Seminarium Duchownego w Pelplinie, które jest miejscem, w którym klerycy mają odkrywać Miłość Boga. Tą Miłością żyć i poprzez Tę Miłość dojrzewać do tego by, stawać się podobnym do Chrystusa - być gotowym do ofiarowania, poświęcenia swego życia Bogu i poprzez posługę kapłańską konkretnym osobom. Myśląc o alumnach Naszego Seminarium w Pelplinie proszę wszystkich o modlitewne wsparcie alumnów o dar miłości dla nich, by w tej Miłości dojrzewali, rozeznawali swoje powołanie, stawali się Chrystusowymi, ofiarując siebie Jezusowi w drugim człowieku. Nie pytając, czy to się opłaca, co ja będę z tego miał, bo nagrodą jest właśnie Miłość, której doświadczamy w rodzinie, w szkole, miejscu pracy, nauki Niech ten modlitewny most połączy nas w Bożej Miłości - Chrystusowej Miłości. Po Komunii św. w imieniu ks.proboszcza i parafian ks. Tomasz podziękował Ks. Rektorowi za obecność w tym szczególnym dniu modlitw w intencji Seminarium i Parafii Wierzchucino.
Wspomniał, że most zawsze łączy dwa brzegi ziemię i niebo, a tym łącznikiem jest Miłość. Życzył nam wszystkim radosnej, pełnej miłości więzi z Chrystusem zapewniając o pamięci modlitewnej w intencji profesorów, moderatorów naszego seminarium, kleryków, prosząc Pana o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne w Diecezji Pelplińskiej.

Ks.Tadeusz Knut* * *

Rekolekcje wielkopostneRekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione Kościół naucza i przygarnia wszystkie owieczki rozproszone na całym świecie. (o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp z Montrealu w Kanadzie)

Do naszej parafii w ten szczególny czas przyjechał Ks. Artur Winiarek z Wielkiego Klińcza k. Kościerzyny. Był z nami głosząc kazania, odkrywał sedno grzechu. Przekonywał do odpustów, czyszczących duszę temu, kogo nim wesprzemy. W sposób symboliczny zobrazował grzesznika, przedstawiając dzieciom pobrudzone lustro. Pomagał nam stanąć w prawdzie przed Panem, w Spowiedzi Świętej. I przekonywał do wielkiej mocy Św. Józefa. Opiekuna Św. Rodziny. Jest traktowany jako wzór takich cnót, jak posłuszeństwo Bogu, wiara, pracowitość, męstwo, sprawiedliwość, czystość, piękna miłość, skromność, ubóstwo, milczenie, opanowanie. W potrzebie jemu także możemy powierzać swe troski.
* * *

Wielki Czwartek


Dzisiejszego dnia kończymy Okres Wielkiego Postu, a zaczynamy Triduum Paschalne. Dziś w katedrach sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego, w czasie której księża biskupi święcą oleje używane w posłudze sakramentów chorych, bierzmowania oraz chrztu św. Na Mszy Krzyżma Świętego gromadzą się kapłani z całej diecezji.

Za to wieczorem odprawiana jest Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Ustanowienia przez Chrystusa Eucharystii. Zgodnie z tradycją, na wzór pojmania Pana Jezusa po Eucharystii Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tzw. ciemnicy, gdzie trwa do późna adoracja.
* * *

Wielki Piątek


Dzień męki i śmierci Chrystusa to dzień najgłębszej żałoby, jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy św. Zamiast niej jest liturgia Słowa Bożego w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana , której centrum stanowi adoracja krzyża. Kapłan trzykrotnie śpiewa Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata, po czym wszyscy całujemy Krzyż Św. Po tej wymownej liturgii odbywa się Komunia Święta, w czasie której przyjmujemy Ciało Zbawiciela. Po Komunii Świętej, Jezus pod Postacią Eucharystyczną zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie rozpoczyna się adoracja.

Zgodnie z kanonami  w dniu dzisiejszym wszystkich obowiązuje post ścisły  post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
* * *

Wielka Sobota


Święcenie pokarmów

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych:
chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni,
mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku,
jajek - które symbolizują nowe życie,
oraz soli kuchennej - która ma chronić przed zepsuciem.

Warto zaznaczyć, że Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum. Rozpoczyna się Liturgia Światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał który symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa, czyli światłość świata, co ma uzmysławiać, że dokonała się Pascha, przejście z mroku do jasności, ze śmierci, do życia. Na Paschale kapłan czyni znak krzyża, wypowiadając słowa: "Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen". Następnie Paschał wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Niezwykle wymowny i pięknym jest widok rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełnia cały kościół.

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew "Alleluja". Dokonuje się poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Wszyscy wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, Szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Uroczystości Wigilii Paschalnej kończą się komunią świętą i uroczystym błogosławieństwem.

Tego roku w naszej parafii Wigilię Paschalną sprawował Ks. bp Wiesław Szlachetka. Serdecznie dziękujemy za to wyjątkowe wyróżnienie. Życzymy wielu łask Bożych.
* * *

Peregrynacja Figury Św. Michała Archanioła z cudownej Groty Objawień na Górze Gargano


W Gniewinie we wspomnienie św. Wojciecha odbyła się Peregrynacja Figury Św. Michała Archanioła z cudownej Groty Objawień na Górze Gargano.
Mszę św. koncelebrowaną odprawili księża z Dekanatu Gniewińskiego. Przy tak wielkim wydarzeniu nie mogło zabraknąć na miejscu także i naszej parafii z ks. proboszczem Tadeuszem Knut na czele oraz parafianami.
* * *

Ks. Kanonik Bernard MielcarzewiczSkładamy wyrazy współczucia Całej Rodzinie parafialnej na ręce ks.proboszcza ks.Jacka ze Szczecinka z zapewnieniem o modlitwie w Parafii Wierzchucino, którą na kilka dni nawiedził ks.Bernard przed swoim odejściem do Pana. Poniżej kilka zdjęć z Wierzchucina oraz zdęcie kapliczki sw.Rozalii, przy której modlił się ks.kanonik - Wielki Jej Czciciel- Niech św.Rozalia wstawia się za nim oraz za nami i całą rodziną pogrążona w żałobie.
W niedzielę 8 maja br. w Wierzchucinie Msza św. w intencji śp.ks.Bearnarda o godz.10.00.
Dobry Jezu a Nasz Panie daj Mu wieczne spoczywanie.
W łączności w modlitwie Ks.Tadeusz Knut


Wyjazd autobusu na pogrzeb ks.kanonika w poniedziałek o 5.30 .Pogrzeb w Szczecinku o 10.00 w kościele Narodzenia NMP.


Ks. Bernard Mielcarzewicz, mgr prawa kanonicznego, kanonik kapituły katedralnej koszalińskiej urodził się 20 sierpnia 1934 roku w Bydgoszczy. Święcenia kapłańskie przyjął 14 lipca 1957 roku w Gdańsku Oliwie z rąk Biskupa dra Edmunda Nowickiego.

Po święceniach otrzymuje nominację na wikariusza do Międzyrzecza.

Od 1958 do 1961-notariusz Sądu Duchownego w Gorzowie Wielkopolskim.

W latach 1961 - 1962 był wikariuszem parafii pw. św. Rodziny w Szczecinie,

Od 25 marca 1962 do 10 października 1972 roku jest proboszczem w Wierzchucinie.

Lata1972 - 1980 pełni funkcję kanclerza Kurii Biskupiej Koszalińsko-Kołobrzeskiej i równocześnie od 1976 do 1980 proboszcza w Parafii św. Jana Chrzciciela w miejscowości Łękno k.Koszalina.

Od 1980-1985 r. jest proboszczem Parafii Narodzenia NMP w Szczecinku. Od 1982-1987 wykładowcą prawa wyznaniowego, teologii pastoralnej oraz lektoratu języka niemieckiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Od 25 sierpnia 1985 roku do 31 lipca 2009 r. pełnił funkcję proboszcza Parafii św. Józefa w Turowie Pomorskim koło Szczecinka . Od 1 sierpnia 2009 przeszedł w stan spoczynku i zamieszkał w Parafii pw.Narodzenia NMP w Szczecinku.

Pełnił funkcje dziekana dekanatu lęborskiego, wicedziekana dekanatu szczecineckiego, członka Komisji Sztuki Sakralnej i Komisji Liturgicznej, był wykładowcą prawa wyznaniowego i teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie, kanonikiem gremialnym Koszalińskiej Kapituły Katedralnej oraz dyrektorem diecezjalnym Apostolskiej Unii Kapłanów Diecezjalnych.

Zmarł 6 maja 2016 r. w Szpitalu w Szczecinku.

Dobry Jezu a Nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie. Św.Rozalio módl się za nami.


* * *

Nabożeństwo Majowe pod Dębem Józef


* * *

Dni krzyżowe


* * *

Pierwsza Komunia Święta15 maja 2016 roku na Mszy Św. o godz. 10:00 dzieci z naszej Parafii przyjęły pierwszy raz Pana Jezusa do swych serc.
Okres poprzedzający ten wielki dzień był dla wszystkich wielkim przygotowaniem.
Dzieci musiały nie tylko przystąpić do Spowiedzi Świętej, by zyskać czystość bez grzechu. Wykazać się uczestnictwem w Mszach Świętych, pokazując wytrwałość. I nauczyć się małego katechizmu, by wiedzieć jak powinien postępować dobry chrześcijanin.
Po niedzielnym dniu nastał Biały tydzień, okres wyciszenia i zjednoczenia z Chrystusem. W ten czas dzieci zapraszały do wspólnego uczestnictwa: rodziców, chrzestnych, dziadków, rodzeństwo, oraz najbliższych. Zachęcając wszystkich do wspólnego radowania się w Chrystusie.
W sobote dzieci wyjechały do Swarzewa by podziękować Matce Boskiej.* * *

Uroczystość Bożego Ciała 2016


Litania do Przenajświętszego Sakramentu

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże - zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata Boże - zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty Boże - zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże - zmiłuj się nad nami.


Jezu, w Najświętszym Sakramencie jako Bóg i człowiek obecny, zmiłuj się nad nami
Jezu, żywy chlebie, któryś z nieba zstąpił,
Jezu, utajony Boże i Zbawicielu,
Jezu, nieustająca ofiaro nowego przymierza,
Jezu, ofiary, czci i uwielbienia najgodniejsza,
Jezu, prawdziwa ofiaro błagalna za żywych i zmarłych,
Jezu, niewinny Baranku Boży,
Jezu, Chlebie Anielski,
Jezu, pokarmie nasz najcenniejszy,
Jezu, przymierze miłości i pokoju,
Jezu, źródło łask wszelkich,
Jezu, pociecho zasmuconych,
Jezu, ucieczko grzesznych,
Jezu, wspomożycielu słabych i Obarczonych,
Jezu, lekarzu chorych,
Jezu, pokarmie w godzinie śmierci,
Jezu, szczęśliwości wybranych,
Jezu, zadatku chwalebnego zmartwychwstania.

Bądź nam miłościw - przepuść nam, Panie.
Bądź nam miłościw - wysłuchaj nas, Panie.


Od niegodnego pożywania Ciała i Krwi Twojej najświętszej, zachowaj nas Panie
Od wszelkich pożądliwości ciała,
Od pożądliwości oczu,
Od wszelkiej pychy,
Od wszelkich niebezpieczeństw i okazji do grzechu,
Od wszelkiej lekkomyślności umysłu,
Od wszelkiej oziębłości ku bliźnim,
Od grzechu każdego,
Od śmierci wiecznej.

Przez najświętsze Wcielenie Twoje, wybaw nas Panie
Przez gorzką mękę i śmierć Twoją,
Przez nieskończoną miłość którąś nam okazał przez ustanowienie Najświętszego Sakramentu,
Przez Swoją najgłębszą pokorę, jakąś w poprzedzającym umywaniu nóg uczniom swoim okazał,
Przez pięć ran Twego Najświętszego Ciała, któreś za nas sobie zadać pozwolił,
Przez najdroższą Krew Twoją, którąś nam na ołtarzu zostawić raczył.

My, grzeszni, prosimy Ciebie, wysłuchaj nas Panie
Abyś wiarę, uszanowanie i nabożeństwo ku temu Najświętszemu Sakramentowi
zawsze w nas utrzymywać i pomnażać raczył,
Abyś wszelkie zbrodnie i to, co Ci, się nie podoba, w nas umarzać i z nas wykorzenić raczył,
Abyś nas w łasce Swojej zachować i umacniać raczył,
Abyś nas od wszelkich zasadzek nieprzyjaciół uwolnić raczył,
Abyś serca nasze łaską Swoją oczyścić i poświęcić raczył,
Abyś nam skutków tego niebieskiego Najświętszego Sakramentu w obfitości doznać pozwolił,
Abyś nas przez tę tajemnicę miłości z Sobą coraz doskonalej zjednoczyć raczył,
Abyś święte pragnienie częstego pożywania Ciebie w Komunii świętej w nas wzbudzić raczył,
Abyś nam do godnego przygotowania na tę, ucztę przez prawdziwą pokutę dopomóc raczył,
Abyś nas w godzinę śmierci tym Pokarmem Niebieskim zasilić i wzmocnić raczył,
Abyś nam w godzinę śmierci na pomoc przybyć raczył,
Abyś nam łaski szczęśliwej śmierci udzielić raczył,
Abyś nas nam wieczne i chwalebne życie wskrzesić raczył,
Abyś nas wysłuchać raczył,
Synu Boży, źródło łaskawości i miłosierdzia.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - zmiłuj się nad nami.


Ojcze nasz... Zdrowaś Maryjo...

O Święta uczto, w której Chrystusa pożywamy i pamiątka męki Jego uczczona.
Dusza łaską napełniona, a nam zadatek przyszłej szczęśliwości udzielan bywa.* * *

Jubileusze posługi kapłańskiejMiesiąc maj w naszej parafii kojarzy się nie tylko z Pierwszą Komunia Św.
Na ten rok przypadało 30-lecie posługi kapłańskiej naszego proboszcza Tadeusza Knut. Wraz z swoim rocznikiem świętował ten dzień 16.05.2016r. w Pucku parafia Św. Ap. Piotra i Pawła.

Dziękuje za możliwość udostępnienia zdjęć, Panu Piotrowi Kropidłowskiemu.

To nie koniec pięknych jubileuszy, 25- lecie posługi obchodził ks. Tomasz Juchniewicz z parafii w Białogórze.
Stokrotne Bóg zapłać za wszystko co zrobiliście drodzy księża, robicie i robić jeszcze będziecie, dla nas wszystkich.

L.K.* * *

Dzieci I Komunijne u Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie
Na zakończenie Białego Tygodnia dzieci I Komunijne z Parafii Wierzchucino i Białogóra nawiedziły Sanktuarium Maryjne Królowej Polskiego Morza w Swarzewie.
W Roku Miłosierdzia zawierzyły siebie, swoje rodziny opiece Matki Bożej na drogę przyjaźni z Chrystusem obecnym w Eucharystii, którego po raz pierwszy przyjęły 15 maja br.
Tę drogę bycia zawsze z Chrystusem powierzyły również wstawiennictwu Sługi Bożego Biskupa Dominika, który wzrastał i uświęcał się w głębokiej łączności z Madonną Swarzewską, gdzie przyjął sakrament chrztu świętego. Bp Konstantyn Dominik urodził się 7.11.1870 r, w pobliskim Gnieżdżewie. W 1050 rocznicę chrztu Polski i którąś z kolei naszego chrztu dziękowaliśmy Bogu za dar chrztu i Eucharystii.
Na pamiątkę spotkania z Matką Bożą Królową Polskiego Morza dzieci otrzymały obrazek z Jej wizerunkiem oraz modlitwą:

Maryjo, Matko Zbawiciela! Jak latarnia morska pośród ciemności i burzy wskazujesz nam zawsze właściwy kierunek drogi do Jezusa, Powierzamy Ci wszystkich ludzi morza. Marynarzom daj szczęśliwe rejsy, a rybakom obfite połowy. Strzeż ich nie tylko na morzu, ale i w bogatych portach. Obroń nas wszystkich przed sztormową falą niszczącej demoralizacji. Gwiazdo Morza, oddajemy się Tobie! Prowadź nas, abyśmy nie zatonęli w złudnej toni materializmu, ale szukali zawsze najcenniejszego skarbu, którym jest Twój Syn, nasz Bóg i Pan, Jezus Chrystus.

Ks.Tadeusz Knut* * *


Uroczystości Najświętszego Serca Jezusa


Została ustanowiona przez papieża Klemensa XIII 6 lutego 1765

Jezus Chrystus wybrał sobie na ziemi Św. Małgorzatę Alacoque. Na pośredniczkę między Jego Słowem, a nami. Ukazywał się jej 80-krotnie z Sercem na piersiach przebitym i opasanym cierniową koroną, z którego wytryskują płomienie miłości, a w ich centrum jest krzyż. Objawiając się Małgorzacie zapewniał jak wielkie i nieskończone jest Jego miłosierdzie dla nas ludzi. Oto treść dwóch z objawień:

Moje Boskie Serce tak płonie miłością ku ludziom, że nie może dłużej utrzymać tych płomieni gorejących zamkniętych w moim łonie. Ono pragnie rozlać je za twoim pośrednictwem i wzbogacić ludzi swymi Bożymi skarbami. W nim znajdą wszystko czegokolwiek będzie im potrzeba dla ratowania swych dusz z przepaści zguby
27 grudnia 1673

Oto Serce, które ogromnie umiłowało ludzi, że niczego nie szczędziło, aż do zupełnego wyniszczenia Siebie, dla okazania im Swej miłości, a jednak w zamian za to doznaje od większości ludzi gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie Mi oddają w tym Sakramencie Miłości. Lecz najbardziej boli Mnie to, że w podobny sposób obchodzą się ze Mną serca służbie Mojej szczególniej poświęcone.
Dlatego żądam, żeby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony, jako osobne święto na uczczenie Mojego Serca i wynagrodzenia mi przez Komunię Świętą i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję, gdy wystawiony Jestem na ołtarzach. W zamian za to obiecuję ci, że Serce Moje wyleje hojne łaski na tych wszystkich, którzy w ten sposób oddadzą Mu cześć lub przyczynią się do rozszerzenia Jego święta.
13 - 20 czerwca 1675
L.K.* * *

Pielgrzymka do Torunia6 czarwca 2016r. odbył się wyjazd pielgrzymkowy z młodzieżą, Paniami katechetkami, Kołem Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam do Torunia. Około godz 10:00 dojechaliśmy na miejsce. Zwiedzanie zaczęliśmy od siedziby Radia Maryja, gdzie spotkała nas niespodzianka. Ksiądz proboszcz Tadeusz wraz z częścią młodzieży trafił na antenę. Pozdrawiając wszystkich, grając i śpiewając godnie nas reprezentowali.
Po tych emocjonujących wydarzeniach udaliśmy się do Kościoła Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II na Mszę Św. Świątynia powstała w bardzo krótkim czasie. Prace budowlane rozpoczęto 20 czerwca 2012, kiedy to poświęcono plac pod budowę świątyni. A 18 maja 2016 ks. kard. Zenon Grocholewski konsekrował kościół wraz z współpracownikami św. Jana Pawła II - ks. kard. Stanisławem Dziwiszem, ks. abp Mieczysławem Mokrzyckim oraz ks. abp Celestino Migliore. Swą świetnością budowla budziła we wszystkich niemały zachwyt. Po Mszy Św. ojciec Redemptorysta Andrzej Laskosz oprowadził nas po tym wspaniałym miejscu. Po pożegnaniu z ojcem udaliśmy się do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz wyruszyliśmy do Starego Miasta. Spróbowaliśmy toruńskich pierników, zakupiliśmy pamiątki i udaliśmy się w drogę powrotną.
Śpiewając i modląc się w autobusie, wszyscy dotarliśmy bezpiecznie do domu.


L.K.* * *


Pożegnanie Ks. Tadeusza Knut14 sierpnia 2016r odbyło się uroczyste pożegnanie Ks. Proboszcza Tadeusza Knut. Przez 12 lat posługi w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa uczynił wiele dobrego. Umacniał w wierzę przez posługę słowa, potrzebującym zawsze pomagał, chorych odwiedzał oraz zadbał o wygląd Świątyni. Zastanówmy się nie ma w naszym kościele i jego obejściu żadnej rzeczy, która nie została dzięki niemu poprawiona, naprawiona lub zbudowana od nowa.
Nie sposób wymienić wszystkich dobrych czynów wynikających z inicjatywy proboszcza, który zainspirował parafian, gości odwiedzających naszą parafię, wszystkich darczyńców do działania. W Ewangelii wg Św. Mateusza możemy przeczytać po czym poznać dobrego apostoła. Pismo mówi: Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców()(Mt 7,16-19).
Dobrych czynów Ks.Tadeusza było bardzo wiele, a owoce możemy podziwiać od wielu lat jego działalności. Przyczynił się do powstania i utrzymania wielu wspólnot i Róż Żywego Różańca. Zapoczątkował i objął pieczę nad Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Powstała także Schola, Eucharystyczny Ruch Młodych i od niedawna Koło Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam. Modlitewną pieczą nad Ks. Proboszczem Tadeuszem objęły miejscowe Margaretki. Nieliczne Msze Św., modlitwy, posługa księdza, pielgrzymki i wyjazdy trwale jednoczyły parafian umacniając w wierze oraz otwierając serca szerzej na Niebo.
Nasz Proboszcz przez 12 lat zajął się, także wyglądem zewnętrznym kościoła. Już w pierwszym roku jego działalności z prezbiterium zniknęły dywany, a pojawił się granit oraz kamienny ołtarz konsekrowany przez Jego Ekscelencje Bp prof. dr hab.Jana Bernarda Szlagę. Dekretem ks. Bpa L. Dz. 811/05/K.Ord. Nie zapominajmy jak wcześniej wyglądała nasza świątynia. Zmianie uległa niemal każda jej część. W środku jak i na zewnątrz. Została w całości odmalowana i odrestaurowana razem z materiałami drewnianymi, ołtarzami bocznymi, oraz stacjami drogi krzyżowej. Wykonano podjazd dla niepełnosprawnych oraz drogę procesyjną dookoła kościoła. Dawną salkę katechetyczną w piwnicy kościoła zamieniono na kaplicę przedpogrzebową. Zmodernizowano i wymieniono całe nagłośnienie. Organy z 1930r. także odremontowano. Zajęto się cmentarzem, gdzie postawiono nowy krzyż, powiększono teren oraz postawiono ogrodzenie.
Drogi Księże Proboszczu Tadeuszu Knut dziękujemy za prowadzenie nas podobnie jak Jezus Chrystus prowadził swoje owce na niwa zielone, nad wody spokojne. Tu gdzie dusze pokrzepiałeś i prowadziłeś wedle sprawiedliwości Pana Naszego. Za to, że w wszelkich trudach trzymałeś nas zawsze blisko Boga.
Dziękujemy!


L.K.* * *

Rozpoczęcie roku szkolnegoDnia 1.09 2016 odbyło się Rozpoczęcie Roku Szkolnego poprzedzone było Mszą Św. w Wierzchucinie dla dzieci Szkoły Podstawowej im. K.Makuszyńskiego i młodzieży Gimnazjum im ks. A radomskiego.
Po Mszy Św. na placu przy Gimnazjum odbył się Apel rozpoczynający rok szkolny. Pan dyrektor przywitał wszystkich nauczycieli nowego ks.proboszcza Parafii w Wierzchucinie Wiesława Orłowskiego oraz ks.proboszcza z Parafii Białogóra Tomasza Juchniewicza. Po Apelu na głos pierwszego dzwonka dzieci i nauczyciele udali się do szkoły.
ks. Wiesław Orłowski* * *

Dożynki gminne w Prusewie

W niedzielę dnia 04.09 dożynki gminne rozpoczęły się uroczystym przejazdem konnym i przemarszem z wieńcami poszczególnych wsi Gminy Krokowa od kapliczki w Prusewie na boisko sportowe w tejże miejscowości. Następnie rozpoczęła się Msza Św. Dożynkowa o godz. 13:00 mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks.wice-dziekan kan. Tomasz Juchniewicz. Uroczyste kazanie wygłosił ks. proboszcz z Parafii Wierzchucino Wiesław Orłowski. W koncelebrze uczestniczyli o. redemptoryści oraz dyrektor Ośrodku Rekolekcyjno-Wczasowym Zmartwychwstańców w Dębkach Ryszard Burda. Na mszę św. przybyli mieszkańcy Gminy Krokowa władze gminy z wójtem Henrykiem Deringiem, posłem na sejm Kazimierz Plocke. Oprawę muzyczna przygotowała Orkiestra Dęta młodzieży z parafii. Po mszy św. odbył się m. in. konkurs na najpiękniejszy wieniec, loteria fantowa, prezentacja pojazdów rolniczych, sprzedaż produktów regionalnych miodu wędlin. I liczne koncerty.
ks. Wiesław Orłowski* * *

Misje Święte oraz Odpust Św. Rozalii

W dniach 03 -11 września odbyły się misje w parafii w NSPJ w Wierzchucinie. Misje prowadzili Ojcowie Redemptoryści ze szczecina O. Stanisław i O. Ludwik podczas misji wierni uczestniczyli w naukach i korzystali z sakramentu pojednania. W czasie misji dnia 5.09 w poniedziałek wierni licznie zgromadzeni uczestniczyli w odpuście parafialnym ku czci św. Rozalii . Mszy św koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. dziekan Marian Miotk. Msza Św odprawiona o godz 18:00 zakończyła się procesją wokół kościoła, zaś o godz. 21:00 parafianie licznie zgromadzili się przy kaplice św. Rozalii w apelu uczestniczyli redemptoryści i ks. proboszcz.

ks. Wiesław Orłowski* * *


Poświęcenie Kamienia pamięci Marianna Selina
Dnia 9 października 2016 roku na Placu Kaszubskim w Wierzchucinie doszło poświęcenia kolejnego już Kamienia Pamięci tym razem chcieliśmy uczcić pamięć znakomitego twórcy kaszubskiego Mariana Selina. Urodził się 1937 roku w Jastarni. Ukończył Szkołę Muzyczną i Studium Choreograficzno- Baletowe w Gdańsku. Zaczął pisać po kaszubsku w latach pięćdziesiątych, czemu dał wyraz w 1957 roku, kiedy wystawił widowisko słowno- muzyczne Broduzy. Uroczystość zaczęła się na Placu kaszubskim o godz 15:00 pomnik odsłoniły Lucyna Izwaryn, Jadwiga Kohnke i Katarzyna Czapiewska siostra i córki artysty. Poświęcenia kamienia dokonał ks. proboszcz Wiesław Orłowski. Następna część uroczystości odbyła się w miejscowym Gimnazjum gdzie doszło do prezentacji utworów pisarza. Tomasz Fopke dyr. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki w Wejherowie z Ryszardem Borysionkiem muzyk oraz uczniami Szkoły Podstawowej im. K.Makuszyńskiego w Wierzchucinie pod kierunkiem nauczycielki p. Elżbiety Behmke- Styn zaprezentowali twórczość Mariana Seliny. Życie dorobek pisarza przybliżył członek ZKP w Jastarni Antoni Konkel. Na zakończenie zebrani udali się na poczęstunek by dalej wspominać uczczonego dziś kolejnego z kaszubskich artystów.
L.K.* * *