Historia parafii w Wierzchucinie

Miejscowość Wierzchucino do zawarcia pokoju po I wojnie światowej należała do parafii w Żarnowcu.
Kuracja Wierzchucino zaczęła się organizować w 1926r.
Plebania zaś została zbudowana w latach 1926/27.
1 kwietnia 1928r. została utworzona samodzielna kuracja w Wierzchucinie.
Pierwszym proboszczem(kuratusem) został Ks.proboszcz Bolesław Masłowski.
W tym czasie Ks.Masłowski buduje drewnianą kaplicę.
Dnia 23 sierpnia 1931 r. został poświęcony sztandar Chóru Parafii Rzymskokatolickiej w Werzchucinie.

Kościół w 1929r.

6 września 1931r. kościół konsekrował Ks.prałat Franciszek Hartz z Piły.
Od 15 kwietnia 1932 do 29 stycznia 1962 Ks.kanonik Alfons Radomski był proboszczem w Wierzchucinie.
Od 25 marca 1962 do 10 października 1972 Ks.kanonik Bernard Mielcarzewicz.
Od 29 września 1972 do 23 kwietnia 1981 Ks.kanonik Oswald Kobiela.
Od 27 kwietnia 1981 do 1 października 2004 Ks.kanonik Józef Cisowski.
Od 7 października 2004 Ks.proboszcz Tadeusz Knut.

Początkowo parafia Wierzchucino należała do Diecezji Chełmińskiej, następnie do prałatury Pilskiej. Po wojnie do Diecezji Gorzowskiej, a następnie do Dicezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej. Od 25 marca 1992 r. kiedy to bullą Ojca Świętego Jana Pawła II nastąpił nowy podział diecezji w Polsce nasza parafia należy do Diecezji Pelplińskiej.



Wydarzenia z życia Parafii Najœwiętszego Serca Pana Jezusa
i Sw.Rozalii z Palermo w Wierzchucinie.

W latach: 2004| 2005| 2006| 2007| 2008| 2009| 2010| 2011| 2012| 2013| 2014| 2015| 2016