Śp. Ks.kanonik Oswald Kobiela



Urodził się 28 listopada 1926 roku w miejscowości Czerniowce, Rumunia.

Ojciec jego Stanisław Kobiela, matka Makryna zd. Stefiuk.

Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1953 roku w Gorzowie Wielkopolskim z rąk Arcybiskupa Walentego Dymka. (Dziekańskie sprawozdanie wizytacyjne, Wierzchucino 1976, s.1)

Do 1957 pracuje jako wikariusz w Szczecinie-Glinkach.

Następnie zostaje mianowany administratorem parafii w Kołbaskowie. (Gorzowskie Wiadomości Kościelne, nr 7 i 8, Gorzów 1957,s.422)

Z Kołbaskowa zostaje przeniesiony do Wołczkowa. (Gorzowskie Wiadomości Kościelne,nr 2,Gorzów luty 1958,s.121)

W 1961 roku Ks. Oswald Kobiela jako administrator w Wołczkowie mianowany zostaje administratorem w Parafii Wniebowzięcia NMP w Czarnem. (Gorzowskie Wiadomości Kościelne, nr 10,Gorzów grudzień 1961,s.342)

W Czarnem jest proboszczem od 28 grudnia 1961 roku do 6 sierpnia 1972 r. (Schematyzm Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej rok 1987,Koszalin 1987,s.147)

Od 10 października 1972 do 1981 jest proboszczem w Wierzchucinie. (Schematyzm Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej rok 1987,Koszalin 1987,s.368)

Przez wiele lat pełnił funkcję dziekana dekanatu łebskiego z siedzibą w Wierzchucinie.

Zmarł 23 kwietnia 1981 roku,pochowany został na cmentarzu w Wierzchucinie. Pogrzeb odbył się 27 kwietnia 1981 roku.